Sarı Hurdası

Pirinç Hurdası

Pirinç Hurdası, geri dönüşüm için yüksek öneme sahip önemli bir hurda çeşididir. Üretim sahalarında bolca bulunabilen bu ürün sanayinin önemli bir parçasıdır. Sarı veya Pirinç olarak da bilinen bu metal geri dönüşüm yüzdesi yüksek olması ile tekrar kullanımı mümkün olan metaller sıralamasındadır. İstanbul da en yakın hurdacı olarak Kumsal Hurda Farkı ile hurdanızı adresinizden alıyoruz. Hurdacı Kumsal Hurda güncel 2021 hurda fiyat listesi ile hurdalarınızı almaktadır.

Pirinç Hurdası, farklı metallerden karıştırılarak elde edilen pirinç metalinin kullanım dışı kalması sonucu ortaya çıkan atık bir metal hurdasıdır. Yerinde analizinin yapılıp fiyatlandırılması en doğru yöntemdir. Pirinçler yoğun olarak düğme ve fermuar sektöründe kullanılmakta olup diğer sektörlerde de azda olsa talep görmektedir. Firmamız hurda pirinçleri yerinde analiz ederek kendi imkanları ile tesisimize taşımakta ve geri dönüşüme kazandırmaktadır. Sizde bizimle irtibata geçerek işinde profesyonel ekiplerimizin hurdalarınızı analiz etmesini ve fiyatlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Pirinç (alaşım) Pirinç repelleri Pirinç Hurdası, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların genel ismi. Pirinçte bulunabilen diğer bazı elementler, kalay, kurşun, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur. Mangan ihtiva eden bazı pirinçlere tunç da denilmektedir. Aslında tunç (veya bronz) bakır-kalay alaşımıdır. Pirinç milattan önceki devirlerde dahi bilinmektedir.

Günümüze kadar ulaşan en eski pirinç malzeme, kalamin pirincidir. Pirinç Alaşımının özellikleri Pirinç oldukça tok ve kolay işlenebilen bir malzemedir. Dövüle bilirliği bakır muhtevasına bağlıdır. % 55´ten az bakır içeren beyaz pirinçler, kolay işlenemez. Bunlar ancak toz haline getirilerek sert lehim işlemlerinde kullanılma sahası bulurlar. Dövülebilir pirinçler ise genellikle % 62´nin üzerinde bakır içeren ve soğuk olarak işlenebilen alfa pirinçleri ile daha az bakır ihtiva eden ve sıcak işlem gerektiren beta piriçleri’dir.

Alfa pirinçleri üstün soğuk işlem özelliklerine sahip olup cıvata, pim ve vida yapımında yaygın olarak kullanılır. Beta pirinçleriyse daha az sünmek, fakat daha dayanıklıdır. Bunlar bilhassa musluk vanası, kapı ve pencere kolu ve bazı bağlantı parçalarının imalinde kullanılır. Üçüncü grup pirinçler diğer elementlerle özellikleri geliştirilen alaşımlardır. Mesela, alüminyumlu pirinçler korozyona karşı dayanıklıdır. Kurşunlu pirinçler kolay işlenir. Kalaylı pirinçler ise deniz suyunun korozif etkisine karşı dirençlidir. Bakır kırmızı renkli bir metaldir. Çinko katılarak rengi açılır. Pirinçteki çinko yüzdesi arttıkça renk, kırmızıdan altın sarısına doğru yaklaşır. Pirincin renginden çinko muhtevası tahmin edilebilir.

Amiral Pirinç :30% çinko ve 1% kalay ihtiva eder. Kalay çinkosuzlaşma tepkimesini engellemeye yardımcı olan bir elementtir. Alfa Pirinç (Pirincin kralı olarak da adlandırılır): %35´den az çinko içerir, eriyebilme özelliğine sahiptir, soğuk işlenebilir ve dövülebilir. Sadece bir faz içerir (Yüzey merkezli kübik kristal yapı). Alfa-Beta Pirinci : İki fazlı pirinç olarak da adlandırılır. 35-45 % çinko ihtiva eder ve sıcak işlemeye uygundur. Hem alfa hem beta fazı içerir; beta fazı şekil merkezli kristal yapıya sahip olup alfa fazından daha sert ve güçlüdür. Alfa-beta pirinçleri genellikle sıcak işlemine tabi tutulurlar.

Aluminyum bazlı pirinç : Alüminyum korozyon dayanıklılığını arttırıcı olarak katkı sağlar. Beta pirinç : 45-50 % çinko ihtiva eder, sadece sıcak olarak işlem görür, ve daha sert, güçlü olmasıyla döküm için uygundur. Ortak pirinç veya perçin pirinci : 38% çinko içerir, ucuz ve soğuk işlemeye uygundur. Yüksek bakır oranlı pirinç : 65% bakır ve 35% çinko içerir, yüksek çekme kuvvetine sahip olup yay, civata ve perçin yapımında yaygın olarak kullanılır.

Hurda fiyatlarımız güncel olarak verilmektedir. Güncel 2021 hurda fiyat listemiz için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Hurda alım fiyatlarımızı LME (Londra Metal Borsası) ile belirlemekteyiz.

Kurşunlu pirinç : Alfa beta pirinç alaşımına kurşun eklenmesiyle elde edilir. Kurşun içermesinden dolayı işlenebilirliği artmıştır. (kolay talaş kaldırma olanığı sağlamıştır.)

Düşük çinko alaşımlı pirinç : 20% çinko içerip açık altın rengine sahiptir. Mükemmel sünek özelliğine sahip olup metal hortumları gibi esnek yerlerde tercih edilir.

Deniz mavisi pirinci : Amiral pirincine yakındır, 40% çinko ve 1% kalay içerir.

Kırmızı pirinç : CuZnSn alaşımı için verilen amerikan terimidir. Ayrıca silah metali olarak da adlandırılır.

Beyaz pirinç : 50 % çinko içerir ve genel kullanım için çok kırılgandır. Sarı pirinç : 33% çinko içeren alaşımlar için verilen amerikan terimidir.

bkz. Sarı Hurdası